Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
A Spiegel Online német hírportál a Fidesz és az Európai Néppárt (EPP) viszonyáról közölt elemzést pénteken angol nyelvű kiadásában, az osztrák Die Presse és a Wirtschaftsblatt a magyar kormány elleni bírálatokról, illetve az MNB hitelprogramjáról jelentetett meg cikket.
Az „Orbán-hatás – Az európai konzervatívok Magyarország-problémája” című Spiegel-cikkben James Kirchick kiemelte: Európa jelentős része úgy véli, hogy Orbán Viktor „megtiporja az Európai Unió értékeit, és megsérti az alkotmányos demokráciát”. Hozzátette: a magyar miniszterelnök európai konzervatív társai eddig többnyire csendben maradtak, de „ez hamarosan változhat”. Kifejtette: amennyiben az Európai Bizottság a magyar kormány megbüntetését javasolja, az EPP-nek nem marad más választása, minthogy „hangnemet váltson” a pártcsalád magyar tagjával kapcsolatban, de nem valószínű, hogy fellép a Fidesz ellen. Egy meg nem nevezett, az EPP-hez közel álló brüsszeli német forrást idézve hozzátette: az európai szocialisták, liberálisok és zöldek „instrumentalizálják” a magyar kormány tevékenysége körüli vitákat, és minél hangosabban követelik az EPP-től, hogy nyilvánosan ítélje el a Fideszt, annál kevésbé valószínű, hogy a konzervatívok ezt megteszik, mert érvényesül a „szekértábor-mentalitás”, ami a pártpolitika velejárója.
A Die Presse című osztrák lapban megjelent vendégkommentár szerzője, a Reiner Liesinger írói név alatt publikáló publicista-történész azt írta, hogy amióta Magyarországot egy nemzeti konzervatív kormány irányítja, „hűvös szél fúj” Brüsszel felől, és ez a szél egyre erősebb. A kétharmados többséggel felruházott kormány európai uniós mércével mérve nem konvencionális eszközökhöz nyúlt, hogy felszámolja a „posztkommunista-oligarcha struktúrákat” – fogalmazott a szerző a vezető osztrák konzervatív lapban. Orbán pártja tagja az Európai Néppártnak, amelyhez az Osztrák Néppárt (ÖVP) és a német Kereszténydemokrata Unió (CDU), illetve a Keresztényszociális Unió (CSU) is tartozik. Mindenekelőtt azonban – írta Liesinger – Orbán Viktor magyar hazafi, nem pedig egy „helyes fiú”, ahogy azt ő maga is hangsúlyozta egy interjúban, amikor azt mondta, hogy a választók nem azzal bízták meg, hogy fősodorbeli politikát folytasson. „A hazaszeretet azonban a mai uniós világban megütközést kelt” – vélekedett a szerző. Míg a publicisztikában és a politikában folytatódni fog „Orbán szapulása”, az autóipar „az előítéletek helyett a tényekre épít”, az Audi például Győrben működteti legnagyobb motorgyárát – írta.
„Magyarország beindítja a konjunktúramotort” címmel számolt be a Wirtschaftsblatt a Magyar Nemzeti Bank hitelprogramjáról, amely átszámítva 2,6 milliárd euró eszközt jelent a konjunktúraélénkítésre. A központi bank azzal indokolja a lépést, hogy így ötven százalékkal több eszköz áll rendelkezésre kedvező vállalati hitelek nyújtására – emelte ki az osztrák gazdasági lap. A Raiffeisen és az UniCredit magyarországi leányvállalatai azt közölték a Wirtschaftsblattal, hogy igénybe veszik a programot, az Erste Bank lapzártáig nem adott nyilatkozatot a témában.